Найкращі працівники. Микола Кірков
Сьогодні у рубриці #найкращіпрацівникиводоканалуМикола Кірков— начальник очисних споруд, неймовірно позитивний та ерудований чоловік, який завжди має що розказати та знає дуже багато про те, як ми очищаємо воду)
Навіщо взагалі очисні споруди?
Мало хто замислюється над тим, що відбувається з водою після того, як її використовували в побуті або на виробництві, і як відбувається її очищення. Стоки за системою колекторів, каналізаційних станцій надходять на міські очисні споруди, де їх знешкоджують.Очищення – обробка з метою руйнування або видалення шкідливих речовин, це досить складний процес, який можна порівняти з виробництвом.Очисні споруди необхідні кожному населеному пункту, щоб рідкі відходи від житлових і громадських будівель, від сільськогосподарських, харчових і промислових підприємств були очищені до потрапляння в навколишнє середовище.Системи очищення життєво необхідні для життєдіяльності людини. Наслідки скидання неочищених стоків згубні для природи. Забруднення, що потрапили у водойму, руйнують усталену екосистему: гинуть рослини, мікроорганізми, риби, відбувається отруєння грунту. Шкода завдається домашнім улюбленцям, а в кінцевому підсумку – і здоров’ю людей.
Чому важливо не використовувати каналізацію як смітник?
Бо оте сміттячко,тобто тверді побутові відходи, яке люди думають, що нічого не робить “забиває” все — і насоси, і засувки, і трубопроводи. Є ж смітник! Я взагалі підтримую ідею сортування сміття. Це все дуже логічно і правильно. Люди думають, що водоканал на те і є, щоб очищати. Але ми всі повинні бути свідомими в першу чергу.
Як відбувається очистка?
Очисні споруди в місті — по суті ціле підприємство, комплекс інженерних споруд, які займають велику площу. Мета їх – в очищенні стічних вод для їх подальшого використання і випуску у навколишнє середовище. Характер і ступінь забруднення води бувають різними, тому застосовуються і різні способи очищення – механічні, біологічні та хімічні.В нас застосовуються, як механічні (відстоювання і фільтрація – грубодисперсні, нерозчинні частинки в залежності від розмірів уловлюються решітками, ситами, песколовками, первинними відстійниками, фільтрами), так і біологічні методи.
Що може зробити споживач, щоб допомогти?
Рідини, що містять фосфати, побутове сміття — заборонено кидати в каналізацію. Наразі виловлюємо кожухи, шини, пластикові пляшки і інше. Наш народ не навчений поводитися з каналізацією. Кидають все, що забажають. А може пройде? Дещо проходить, ламає обладнання . Ці реактиви роз’їдають навіть бетон.
Що потрібно було б змінити в першу чергу?
Багато застарілого оснащення. Ми все ремонтуємо. Але ж розуміємо, що його ремонтувати можна не вічно. На сьогодні населення заборгувало водоканалу 75 мільйонів. За ці кошти можна було б придбати нове обладнання.
Як довго ви працюєте на водоканалі?
32 роки. Перед цим працював в Шепетівському управлінні осушувальних систем, був командиром інженерно-саперних робіт, а коли навчався в Рівненському університеті водного господарства крутив кіно у вільний час. У мріях було перевестися в Інститут космічних досліджень. З Шепетівки перевівся у Хмельницький через дружину. Вона працювала тоді на водоканалі, і ми бачилися тільки на вихідні. Тепер вже багато років ми працюємо на одному підприємстві. Щоправда абсолютно у різних відділах. Зоя Володимирівна — начальник виробничо-технічного відділу.