Вода яку п'ють хмельничани.

Нещодавно на міжнародній науково- практичній конференції «Якість питної води: нові підходи та шляхи вирішення», прозвучали звинувачення про неякісну очистку питної води.
Чим же погана вода в Україні?
Коли це врешті-решт українці, які споживають воду з річок, дочекаються доброї питної води?
На ці та інші питання відповіли Наталія Клименко – доктор хімічних наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України, Ада Руденко – доктор медичних наук, професор завідувачка лабораторії мікробіології, вірусології і мікології Інституту урології АМН України, Юрій Нижник – заступник директора науково-технічного центру “Укрводбезпека”, Святослав Протас – завідувач відділу комунальної гігієни Центральної СЕС МОЗ України, Генадій Бердишев – доктор біологічних і медичних наук.
Майже 75% питної води забезпечується за рахунок поверхневих вод (річок, озер, тощо). А вони в Україні дуже забруднені. Бо береги річок забудовують котеджами, ліси вирубують. У воду потрапляє багато небажаних зливів. А куди, думаєте дівається вся вода, якою миють автомобілі? з брудом, мастилами, бензином. А хімікати, якими обробляють поля?
Все збігає в річкову воду.
“У наших водах тепер з'являються гриби таких видів, про які колись ми знали тільки з наукової літератури!”.
Крім природних забруднювачів, додаються ще й антропогенні – це і важкі метали і нафтопродукти. А нині з'явився ще один “складник”, на який поки, що не зважають, але він досить небезпечний. У нашій воді багато лікарських препаратів, наприклад, антибіотиків. Тому, що каналізаційні стоки потрапляють у річки. І ми споживаємо лікарські препарати не бажаючи того. Бо ті методи очищення води, що застосовуються у нас, не спроможні забрати їх. Це серйозна проблема.
Людям можна дати чисту воду. Але для цього треба застосовувати, по перше –передові технології, по друге – провести моніторинг річок й навести порядок у системі охорони джерел і водопостачання. Багато водоканалів просто немає грошей, щоб очищати воду як слід. ЇЇ просто хлорують і все. Хлор у воді утворює дуже багато небезпечних сполук.
МИ давно запропонували новий метод очищення води з використанням біоцидного полімеру “Акватон”. Він аналог природних речовин, що є в рослинах. Цей полімер не такий шкідливий для людини, і досить активно вбирає віруси, грибки, матерії, забирає важкі метали, органіку й осідає разом із цими небезпечними речовинами. В Європі його використовують.
До слова, сказати, що на Заході всі проблеми з водою вирішено, було б неправдою. Бо вони вирішені тільки там, де вода чиста сама по собі й надходить з Альпійських гір, або добувається з підземних джерел. Таку воду доцільно доочищати “Гіпохлоридом натрія”.
Як альтернативу українці дедалі частіше споживають воду з б'юветів, привізну, бутильовану. Але не завжди її можно довіряти, так як у нас нема стандартів якості на бутильовану воду. І нині кожен виробник може встановлювати свої правила гри.
Воду, котру пропускають через багато фільтрів, не можна вважати корисною. Бо якщо, приміром, у воді мало певних корисних для людини речовин, то це може призвести до різних хвороб.
Наприклад, до остеопорозу (ламкість кісток). Видобуванням і розливом підземних вод займаються комерційні структури. А там, де великі гроші, не завше дбають про людину.
Погана вода стає причиною десятків хвороб. Думаєте, чому в нас такий великий відсоток дітей, що народилися з патологіями? Чому наші чоловіки та жінки стають неплідними?
Найбільше нестандартних проб води за санітарно-хімічними показниками виявляють у Луганській, Харківській, Кіровоградській областях. А за бактеріологічними – у Західних регіонах (Тернопільська і Закарпатська області). У цих регіонах переважає сільське населення, яке за звичай немає централізованого водопостачання.
Звичайні побутові фільтри механічно затримують завислі речовини і фільтрують воду від піску, глини. Певна річ, шкоди від них немає. Що ж до іонообмінних або сольових фільтрів, сорбентів, то перш ніж їх застосовувати, треба провести дослідження, щоб з'ясувати, які елементи з води вони забирають. Або навпаки, чим її доповнюють. Бо, наприклад, коли у воді забагато фтору, то може розвиватися така недуга, як флюороз. А коли замало, то частіше хворіють на карієс.
Розроблено технологію видобування талої питної води. Якщо воду заморозити, а потім розтопити, то вона набуває низки лікувальних властивостей. Таке можно зробити і в домашніх умовах.
Отже, беремо кастрюлю води і заморожуємо. Утворюється плівка льоду (називається перший лід). У ній зосереджені переважно шкідливі форми ізотопу водню й кисню. Цей перший лід треба викинути. З ним втрачається 10 відсотків шкідливих ізотопів. Якщо повторити таке ще раз, то втратиться 20 відсотків шкідливих ізотопів, третій раз – до 50 відсотків.
Таким чином, можна забезпечити себе цілющою водою. І якщо нею замінити воду в нашому організмі, а ми на 70-90 відсотків складаємося з води, то можна значно подовжити тривалість життя.
Нітрохи не перебільшуючи скажу, що хмельничани п'ють якісну воду. Базою для створення централізованого водопроводу є протерезойські підземні води з глибини 80-120 метрів. Фактично, це джерельна вода. Щоправда, і влітає вона в копієчку. Якщо, скажемо, раніше підприємство сплачувало в квартал за видобуту питну воду – 23-25 тис.грн., то тепер потрібно викладати 250-300 тис.грн.
Тобто, нас прирівняли до нафтодобувних компаній. Раніше, років чотири тому, діяв так званий понижувальний коефіцієнт на геологорозвідувальні роботи та використання надр. Зараз він скасований і виправдання цьому знайти важко.
А якщо враховувати, що підприємству щодоби треба сплачувати тільки за електроенергію 80 тис.грн., купувати паливно-мастильні матеріали, запасні частини, насоси і таке інше, то фінансовий стан підприємства не назвеш стабільним. За першу половину 2009 року тариф на відпуск води збитковий на – 18,5 відсотків. Втім, все якісне обходиться недешево. Головне, що при цьому питна вода, яка витікає з крана безпосередньо в квартирах громадян, не тільки відповідає за основними показниками діючому в державі нормативу (ГОСТ 2874-82 “Вода питна”), а є просто унікальною.
Цим може похвалитися не так уже й багато населених пунктів України. Вода у нас видобувається з підземних джерел і проходить 2-х ступеневу очистку, шляхом обробки гіпохлоридом натрія, обеззалізнюванням.
Накопичується в резервуарах водопровідних насосних станцій і подається розподільчою мережею водогонів до споживачів.
Отож. Шановні хмельничани! Давайте будем цінувати те життєдайне джерело яке у нас є і своєчасно розраховуватись за надані послуги водопостачання та водовідведення, а ми постараємось безперебійно подавати воду у Ваші оселі.
Працівники підприємства вдячні тим споживачам, які постійно розраховуються за отримані послуги.

Останні новини

03
липня 2020
УВАГА! ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ!

Міське комунальне підприємство “Хмельницькводоканал” на час карантину відновлює роботу відділів по розрахунках з населенням та юридичними особами, а також виробничо-технічного відділу та прийом заяв на повірку лічильника (-ів)...

докладніше