Вода яку п'ють хмельничани.

   Нещодавно на міжнародній науково- практичній конференції «Якість питної води: нові підходи та шляхи вирішення», прозвучали звинувачення про неякісну очистку питної води.
     Чим же погана вода в Україні?
     Коли це врешті-решт українці, які споживають воду з річок, дочекаються доброї питної води?
     На ці та інші питання відповіли Наталія Клименко – доктор хімічних наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту колоїдної хімії та хімії води ім. А.В.Думанського НАН України, Ада Руденко – доктор медичних наук, професор завідувачка лабораторії мікробіології, вірусології і мікології Інституту урології АМН України, Юрій Нижник – заступник директора науково-технічного центру “Укрводбезпека”, Святослав Протас – завідувач відділу комунальної гігієни Центральної СЕС МОЗ України, Генадій Бердишев – доктор біологічних і медичних наук.
     Майже 75% питної води забезпечується за рахунок поверхневих вод (річок, озер, тощо). А вони в Україні дуже забруднені. Бо береги річок забудовують котеджами, ліси вирубують. У воду потрапляє багато небажаних зливів. А куди, думаєте дівається вся вода, якою миють автомобілі? з брудом, мастилами, бензином. А хімікати, якими обробляють поля?
     Все збігає в річкову воду.
     “У наших водах тепер з'являються гриби таких видів, про які колись ми знали тільки з наукової літератури!”.
     Крім природних забруднювачів, додаються ще й антропогенні – це і важкі метали і нафтопродукти. А нині з'явився ще один “складник”, на який поки, що не зважають, але він досить небезпечний. У нашій воді багато лікарських препаратів, наприклад, антибіотиків. Тому, що каналізаційні стоки потрапляють у річки. І ми споживаємо лікарські препарати не бажаючи того. Бо ті методи очищення води, що застосовуються у нас, не спроможні забрати їх. Це серйозна проблема.
     Людям можна дати чисту воду. Але для цього треба застосовувати, по перше –передові технології, по друге – провести моніторинг річок й навести порядок у системі охорони джерел і водопостачання.      Багато водоканалів просто немає грошей, щоб очищати воду як слід. ЇЇ просто хлорують і все. Хлор у воді утворює дуже багато небезпечних сполук.
МИ давно запропонували новий метод очищення води з використанням біоцидного полімеру “Акватон”. Він аналог природних речовин, що є в рослинах. Цей полімер не такий шкідливий для людини, і досить активно вбирає віруси, грибки, матерії, забирає важкі метали, органіку й осідає разом із цими небезпечними речовинами. В Європі його використовують.
     До слова, сказати, що на Заході всі проблеми з водою вирішено, було б неправдою. Бо вони вирішені тільки там, де вода чиста сама по собі й надходить з Альпійських гір, або добувається з підземних джерел. Таку воду доцільно доочищати “Гіпохлоридом натрія”.
     Як альтернативу українці дедалі частіше споживають воду з б'юветів, привізну, бутильовану. Але не завжди її можно довіряти, так як у нас нема стандартів якості на бутильовану воду. І нині кожен виробник може встановлювати свої правила гри.
     Воду, котру пропускають через багато фільтрів, не можна вважати корисною. Бо якщо, приміром, у воді мало певних корисних для людини речовин, то це може призвести до різних хвороб.
     Наприклад, до остеопорозу (ламкість кісток). Видобуванням і розливом підземних вод займаються комерційні структури. А там, де великі гроші, не завше дбають про людину.
Погана вода стає причиною десятків хвороб. Думаєте, чому в нас такий великий відсоток дітей, що народилися з патологіями? Чому наші чоловіки та жінки стають неплідними?
     Найбільше нестандартних проб води за санітарно-хімічними показниками виявляють у Луганській, Харківській, Кіровоградській областях. А за бактеріологічними – у Західних регіонах (Тернопільська і Закарпатська області). У цих регіонах переважає сільське населення, яке за звичай немає централізованого водопостачання.
     Звичайні побутові фільтри механічно затримують завислі речовини і фільтрують воду від піску, глини. Певна річ, шкоди від них немає. Що ж до іонообмінних або сольових фільтрів, сорбентів, то перш ніж їх застосовувати, треба провести дослідження, щоб з'ясувати, які елементи з води вони забирають. Або навпаки, чим її доповнюють. Бо, наприклад, коли у воді забагато фтору, то може розвиватися така недуга, як флюороз. А коли замало, то частіше хворіють на карієс.
     Розроблено технологію видобування талої питної води. Якщо воду заморозити, а потім розтопити, то вона набуває низки лікувальних властивостей. Таке можно зробити і в домашніх умовах.
     Отже, беремо кастрюлю води і заморожуємо. Утворюється плівка льоду (називається перший лід). У ній зосереджені переважно шкідливі форми ізотопу водню й кисню. Цей перший лід треба викинути. З ним втрачається 10 відсотків шкідливих ізотопів. Якщо повторити таке ще раз, то втратиться 20 відсотків шкідливих ізотопів, третій раз – до 50 відсотків.
     Таким чином, можна забезпечити себе цілющою водою. І якщо нею замінити воду в нашому організмі, а ми на 70-90 відсотків складаємося з води, то можна значно подовжити тривалість життя.
     Нітрохи не перебільшуючи скажу, що хмельничани п'ють якісну воду. Базою для створення централізованого водопроводу є протерезойські підземні води з глибини 80-120 метрів. Фактично, це джерельна вода. Щоправда, і влітає вона в копієчку. Якщо, скажемо, раніше підприємство сплачувало в квартал за видобуту питну воду – 23-25 тис.грн., то тепер потрібно викладати 250-300 тис.грн.
     Тобто, нас прирівняли до нафтодобувних компаній. Раніше, років чотири тому, діяв так званий понижувальний коефіцієнт на геологорозвідувальні роботи та використання надр. Зараз він скасований і виправдання цьому знайти важко.
     А якщо враховувати, що підприємству щодоби треба сплачувати тільки за електроенергію 80 тис.грн., купувати паливно-мастильні матеріали, запасні частини, насоси і таке інше, то фінансовий стан підприємства не назвеш стабільним. За першу половину 2009 року тариф на відпуск води збитковий на – 18,5 відсотків.      Втім, все якісне обходиться недешево. Головне, що при цьому питна вода, яка витікає з крана безпосередньо в квартирах громадян, не тільки відповідає за основними показниками діючому в державі нормативу (ГОСТ 2874-82 “Вода питна”), а є просто унікальною.
     Цим може похвалитися не так уже й багато населених пунктів України. Вода у нас видобувається з підземних джерел і проходить 2-х ступеневу очистку, шляхом обробки гіпохлоридом натрія, обеззалізнюванням.
     Накопичується в резервуарах водопровідних насосних станцій і подається розподільчою мережею водогонів до споживачів.
     Отож. Шановні хмельничани! Давайте будем цінувати те життєдайне джерело яке у нас є і своєчасно розраховуватись за надані послуги водопостачання та водовідведення, а ми постараємось безперебійно подавати воду у Ваші оселі.
Працівники підприємства вдячні тим споживачам, які постійно розраховуються за отримані послуги.

Останні новини

15
жовтня 2019
ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ

Інформація про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування

докладніше